Slovenija ponuja izjemne možnosti za obiskovanje narave in Slovenci dobršen del časa preživimo v njej. To je zasluga pripravljenosti lastnikov gozdov in kmetijskih zemljišč, da sprejemajo prost dostop obiskovalcev in vzgojnega dela v rekreacijskih organizacijah pri vzpostavljanju pravil obnašanja v naravi. Civilnodružbene organizacije smo v odprtem dialogu z lastniki, državnimi organi in siceršnjo javnostjo na podlagi že uveljavljenih norm zapisale kodeks obnašanja v naravi v Sloveniji, ki predstavljala enotno podlago za vzgojo obiskovalcev narave in informiranje gostov glede pravil obiska narave v Sloveniji. V Septembru 2018 je kodeks »Obisk v naravi« podpisalo 27 organizacij, pristop h kodeksu pa ostaja odprt. Zveza tabornikov Slovenije je vodila proces priprave in skrbi za nadaljevanje sodelovanja med podpisniki.
Ne puščam sledi
Odpadke, tudi biološke in še posebej nevarne, odnesem s seboj in odložim v za to namenjene smetnjake ali na urejeno zbirališče. Nikoli jih ne puščam ali odlagam v naravo. Kurim le na ustrezno pripravljenih kuriščih in ogenj pred odhodom popolnoma pogasim ter pospravim. V času velike požarne ogroženosti upoštevam prepoved in ognja sploh ne zanetim.
Hodim po poteh
Spoznavam naravo in prispevam k njenemu ohranjanju
Pozanimam se o naravnih vrednotah ter varovanih in zavarovanih območjih, pravila upoštevam pri obisku v naravi. Rastline in živali samo opazujem in jih ne poškodujem, vznemirjam ali vzamem iz njihovega naravnega okolja. Rastline, gobe, gozdne plodove in mah nabiram, kjer in kot je dovoljeno. Lov in ribolov izvajam v skladu s pravili. Ne vstopam v gozdne rezervate in mirne cone v gozdovih in zavarovanih območjih. Sploh pa ne posegam v brloge, gnezda, gnezdišča, krmišča in zavarovana območja na morju. V naravo ne izpuščam hišnih ljubljenčkov in rastlin ter tujerodnih in invazivnih živali in rastlin, niti jih ne prenašam z enega na drug kraj.
Živali opozarjam na svojo prisotnost, vendar jih pri tem ne vznemirjam
Z govorjenjem živali opozarjam na svojo prisotnost, da se lahko umaknejo. Živalim se ne približujem in jih ne hranim. Psa imam pod nadzorom. Ne povzročam nepotrebnega hrupa in spoštujem pravico do miru v naravi.
Sem zgled drugim
S spoštljivim odnosom do narave, s širjenjem naravovarstvene zavesti in s podporo organizacijam, ki se ukvarjajo z ohranjanjem narave, sem zgled drugim. Ravnam v skladu s pravili in zakoni ohranjanja narave ter o morebitnih kršitvah obvestim pristojne organe.
Poznam svoje zmožnosti in jih upoštevam
Obisk narave načrtujem in prilagajam trenutnim vremenskim pogojem, svojemu znanju, zmožnostim in sposobnostim. Izvedem ga tako, da bom v njem užival in hkrati spoštoval naravo in njene prebivalce. Poskrbim za svojo varnost in varnost drugih.
Sem ustrezno opremljen
Imam ustrezno obutev, obleko in ostalo opremo za načrtovani obisk narave ter dovolj hrane in pijače z nekaj rezerve.
Naravo obiskujem, ker je to dobro zame
Naravo obiskujem, ker je to dobro za moje zdravje in dobro počutje. Obisk narave in rekreacija v njej krepita telo in duha. Ko sem na obisku v naravi, spoznavam sebe in naravo ter se od nje učim.
Pozdravljam
Običaj je, da se v naravi pozdravljamo. Pozdrav je priložnost za komunikacijoz domačini in medsebojno izmenjavo informacij med obiskovalci.
Dajem prednost šibkejšim
Na poteh dajem prednost šibkejšim od sebe. V zavetiščih dajem prednost tistim, ki zavetje bolj potrebujejo. V prometu in na večnamenskih poteh ima prednost pešec pred kolesarjem in motornimi vozili, kolesar pred motornimi vozili. Na vodi imajo plavalci in potapljači prednost pred plovili, premikajoče se plovilo se umakne stoječemu, manjše plovilo se umakne večjemu.
Skrbim za varnost
S svojim znanjem, védenjem in spremljanjem razmer ostalim pomagam po svojih zmožnostih, ne da bi ogrožal svojo varnost. V primeru nesreče pokličem 112 in sledim navodilom.
Parkiram na parkiriščih
Vozilo ustavljam in parkiram tako, da ne oviram drugih. Tudi če sem trenutno sam, zagotovim prehodnost stranskih vlak in poti ter omogočim parkiranje tudi drugim.
Tuja last ni moja pravica
Na večini območij v Sloveniji se izvajata kmetijska in gozdarska dejavnost. Brez dovoljenja lastnika ne uporabljam zemljišč ali nabiram pridelkov, kot so sadje, kmetijski pridelki ali drva. Prav tako ne uporabljam lovskih opazovalnic in drugih zgradb. Vrata ograd pašnikov zapiram za seboj. 
Ne hodim po kmetijskih površinah
Ne hodim po travnikih, njivah, vinogradih, sadovnjakih in blizu čebelnjakov.
Izogibam se deloviščem
Izognem se deloviščem na kmetijskih in gozdarskih površinah ter tako poskrbim za varnost sebe in drugih. Na morju ne plujem v bližini ribogojnic, gojilnic školjk in ribiških ladij med delom.
Spoznavam in upoštevam lokalne običaje
Pri svojem obisku spoznavam lokalne običaje, jih spoštujem in upoštevam.
Ne hodim po kmetijskih površinah
Kulturna krajina, ki jo obiskujem, je rezultat tradicionalne rabe prostora, kar se odraža tudi v imenih krajev in območij. Prispevam k ohranjanju poimenovanj in razumevanju krajine,tako da jih spoznavam in uporabljam.
Kupujem lokalno
Kodeks Obisk v naravi bo zaživel le, če ga bo poznalo in mu sledilo čim večje število posameznikov in organizacij. Čisto vsak med nami lahko s svojimi dejanji prispeva k temu, da z naravo v Sloveniji ravnamo spoštljivo, obenem pa smo pozorni in spoštljivi tudi lokalne skupnosti, do lastnine, do drugih in nenazadnje do sebe. Zato vas vabimo, da se nam pridružite – izpolnite obrazec in z veseljem vas bomo dodali na seznam podpornikov kodeksa!
Kodeks Obisk v naravi smo jeseni 2018 oblikovali in podpisali člani programskega odbora (po abecednem vrstnem redu):
Center šolskih in obšolskih dejavnostiCIPRA Slovenija, društvo za varstvo AlpČebelarska zveza SlovenijeDinaricum, Društvo za ohranjanje, raziskovanje in trajnostni razvoj DinaridovGozdarski inštitut SlovenijeKajakaška zveza SlovenijeKmetijsko gozdarska zbornica SlovenijeLIFE DINALP BEARLovska zveza SlovenijeMorigenos – slovensko društvo za morske sesalcePlaninska zveza SlovenijePrirodoslovni muzej SlovenijeRibiška zveza SlovenijeSlovenski državni gozdovi, d.o.o.Slovensko odonatološko društvoSnaga d.o.o., Služba Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hribTriglavski narodni parkTuristična zveza SlovenijeUmanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvojWWF AdriaZavod Red Tree HeritageZavod Republike Slovenije za varstvo naraveZavod za gozdove SlovenijeZdruženje slovenskih katoliških skavtinj in skavtovZveza gozdarskih društev SlovenijeZveza lastnikov gozdov SlovenijeZveza tabornikov Slovenije
Organizacija (pravna oseba)
Bodi pripravljen, zavod za razvoj veščin za kvalitetnejše življenje
Društvo Ekologi brez meja
ARS NATURAE – fotografija, turizem in razvoj, Petra Draškovič Pelc s. p.
Društvo za gozdovništvo in preživetje v naravi Slovenije
TURIZEM MIREN-KOSTANJEVICA
Zavod za gozdove Slovenije, območna enota Celje
Univerza Sigmunda Freuda Dunaj – podružnica Ljubljana (SFU Ljubljana)
bc5ddo
u2hzv8
wmnen7
Društvo inovativnih pristopov zdravega načina življenja
lru6mr
e31c2f
5x8s2w
wjou5g
kpz9lp
faa2ym
xuln9i
04ft7v
92jusz
sjq146
0lgne4
05dud7
0azyf2
6tp0sd
636t04
9jpsej
drmg1f
9r46wv
6ygvlb
rsj2r5
z7pufm
6vqiex
0wv3l8
8cuoz5
w3p3au
tpd9r0
Pivec domačija d.o.o.
5ywjtx
nt6us7
cpujip
ma7b53
00854f
oibc6b
eh6o07
toyap1
wbp8a8
l0vcco
6ieed9
0iwpd6
rr4qkd
Posameznik (fizična oseba)
JureJEŽ
Denis Krhlikar
Jona Mirnik Cerar
Mojca Iskra
Dani Oblak
Matic Stergar
Saša Anžej Doma
Urška Bratkovič
Tadej Pugelj
Nina Durini
Nina Durini
Janez Tavčar
Marjana Kladnik
Rok Pandel
Anja Vidmar
Matic Pribičevič
Peter Skoberne
Anica Ana Oštir
Boštjan Hren
Tilen Južina
Tobija Hojker Šivic
Timotej Siter
Igor Šćekić
Tomaž Šijanec
Alen Jamšek
Nataša Senica
Pika Loboda
Jožica Bajc Pivec
Irena Ašič
Marko Zabavnik
Cvetka Avguštin
Dominika Koritnik Trepel
Dominika Koritnik Trepel
Seznama fizičnih in pravnih oseb, ki ste izrekli podporo kodeksu po predstavitvi, bomo redno osveževali.Ste se nam pridružili, a niste na seznamu ali pa so podatki napačni? Sporočite nam to na komunikacije@taborniki.si. Več o dogodku, kjer smo predstavili kodeks, lahko preberete na povezavi.