Novo šolsko in taborniško leto se je pričelo v znamenju številnih aktivnosti in rodovih posvetov, ki so združile naše moči in nam pokazale, kako lahko skupaj dosežemo še več. Začetek leta je bil poln tradicionalnih dogodkov, ki so postavili odlične temelje za prihodnje delovanje naše organizacije.

Kaj izpostavljamo od dogodkov doma?

Izjemno smo ponosni na uspešno izvedbo Republiškega orientacijskega tekmovanja (ROT), ki je potekalo v Ljutomeru. Čeprav sprva nismo imeli rodu za soorganizacijo, smo se v izvedbo podali z razširjeno ekipo tabornikov iz cele Slovenije in uspelo je izjemno dobro.

Od 4. do 6. oktobra 2024 smo po nekaj izzivih v Ljubečni končno spet dočakali Taborniško akademijo in Razširjeni kolegij načelnika Zveze tabornikov Slovenije (ZTS), kjer smo se posvetili izmenjavi izkušenj, pridobivanju novih znanj in snovanju načrtov za prihodnjih nekaj let. Akademija pod vodstvom Mitje Brgleza – Micija z ekipo je postregla s pestrim naborom delavnic za prostovoljce in prostovoljke, od bolj strateških, do programskih in organizacijskih, do takih, ki so nagovorile tudi bolj ustvarjalno področje. 

Tudi Taborniški center Bohinj je bil deležen naših rok – skupaj smo pospravljali opremo in hišo pripravili na zimsko sezono. Ta vikend ni bil zgolj delovni, ampak tudi priložnost mreženja s tujimi prostovoljci. Veselimo se vseh dogodivščin, ki nas bodo pričakale spomladi, ko bomo znova oživili taborniško dogajanje v Gozdni šoli v Bohinju.

Z novim taborniškim letom smo predstavili tudi prenovljeno programsko orodje, taborniške veščine. Veščine so del izbirnih dejavnosti Programa za mlade. Z njimi želimo razvijati samostojnost posameznikov / posameznic in njegovih spretnosti ter podpirati usvajanje novih znanj, med katerimi izbira glede na lasten interes in zmožnosti. Trenutno pripravljamo spletno stran, priročniki s taborniškimi veščinami pa so že bili razdeljeni med taborniška društva.

Ob začetku šolskega leta so taborniška društva po vsej Sloveniji opravila letne posvete, s katerimi so se pripravili na novo sezono in si zastavili nove cilje.

Veseli nas, da Strateški svet aktivno dela na pripravi Strategije taborništva 2030, ki bo temelj naših prizadevanj do konca tega desetletja. Cilj je, da strategijo pripravimo, predstavimo ter potrdimo na marčevski Skupščini ZTS. Zagotovo bomo gradili na izkušnjah in priporočilih, ustvarjali nove priložnosti in krepili vlogo taborništva v družbi.

Pogled nazaj in usmerjenost naprej

Na Razširjenem posvetu kolegija načelnika v začetku oktobra smo se ozrli v preteklih 10 let delovanja in se vprašali, kaj vse smo kot organizacija že dosegli in na kaj nikakor ne smemo pozabiti. Vsi skupaj, vodstvo ZTS in predstavniki taborniških društev, smo prepoznali naše potenciale in jih postavili v kontekst prihodnosti. Vsebine smo popisali na način, da bodo jasno vodilo za aktualni mandat Izvršnega odbora ZTS. Pri tem pa nismo pozabili na prihodnja leta, saj smo prepoznali, kaj želimo doseči v naslednjih 5 do 8 letih. Naša vizija sega celo dlje, vse do leta 2051, ko bomo praznovali 100 let taborništva v Sloveniji. Takrat želimo, da naša organizacija stoji še močnejša, povezana in pomembna partnerka pri soustvarjanju mladinskega prostora v Sloveniji. S temi izjemnimi dogodki in pobudami smo postavili trdne temelje za leto, ki je pred nami. O tem je tekla beseda tudi na Posvetu izvršnega odbora teden dni kasneje.

O tabornicah in tabornikih v in izven naše organizacije

Tanita Čamdžić (Rod kraških viharnikov Postojna) je bila izvoljena na položaj Podpredsednice MSS za mladinsko delo in izobraževanje. Tine Rotovnik (Rod bistrega potoka Muta) je prejel naziv Naj prostovoljec do 19 let – priznanje MSS. Jure Ausec – Bajs (Rod Stane Žagar – mlajši Kranj) je prejel naziv Naj prostovoljec nad 30 let – priznanje MSS. Metoda Zalar (Rod Bičkova skala Ljubljana) je bila imenovana za glavno urednico revije Tabor. Urban Žnidaršič (Rod Močvirski tulipani Ljubljana) in Nejc Sušin (Rod Jezerski zmaj Velenje) sta postala vodji projekta Temljna taborniška znanja, Neja Šubic (Rašiški rod) pa vodja Vikenda za vodnike 2024.

Prispevek je pripravil Rok Pandel, načelnik Zveze tabornikov Slovenije. Avtorji / avtorice fotografij od zgoraj navzdol: Jure Pučnik (naslovnica), Martin in Zala Ferenc, arhiv ZTS (2x)


Deli s prijatelji, sodelavci in znanci
Pregled zasebnosti

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, s katerimi dostopajo do interneta. Shranjevanje piškotkov je pod vašim popolnim nadzorom, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabljate, hranjenje piškotkov omejite ali onemogočite.

Nujno potrebni piškotki

Nujno potrebni piškotki so funkcionalni piškotki, ki so potrebni za delovanje spletne strani. Te namestimo zato, da vam lahko zagotovimo storitve, ki jih kot uporabnik spletne strani zahtevate. Za uporabo teh piškotkov ne potrebujemo vašega dovoljenja.

Analitični piškotki

To spletno mesto uporablja Google Analytics in Meta Pixel za zbiranje anonimnih informacij, kot so število obiskovalcev spletnega mesta in najbolj priljubljene strani. Če je ta piškotek omogočen, nam pomaga izboljšati naše spletno mesto.