Zveza tabornikov Slovenije si že vrsto let prizadeva za dobrobit otrok in mladih, vključno z njihovim psihosocialnim zdravjem. Kot organizacija namreč stremimo k ustvarjanju varnega, odprtega in sprejemajočega okolja, v katerem poleg celostnega osebnega razvoja spodbujamo tudi skrb za duševno zdravje naših članov in prostovoljcev. Na porast duševnih stisk in zaznavanje nasilja v preteklih letih se odzivamo s številnimi projekti, kot so aktivnosti za destigmatizacijo duševnega zdravja (v sklopu projekta Svetilnik), izobraževanje za delo z ranljivimi skupinami ljudi (v sklopu Erasmus+ projekta Taborništvo za vse), ter druga modularna izobraževanja s področja nasilja, obvladovanja stresa, nudenja prve psihološke pomoči ipd.
Ob soočanju z vedno večjimi izzivi na področju duševnega zdravja, tako znotraj naše organizacije kot širše, prepoznavamo potrebo po celoviti in sistemski podpori najranljivejšim členom naše družbe.
Zveza tabornikov Slovenije je v letošnjem letu sprejela strateški dokument Varni smo, ki se osredotoča na ustvarjanje varnega in podpornega okolja za otroke in mladostnike. Pri tem opredeljujemo varen prostor kot: “Okolje, v katerem so taborniki fizično, psihično, duševno in socialno varni, zaradi česar jim je omogočen skladen oseben razvoj v angažirane, solidarne, odgovorne in avtonomne člane družbe.” Dokument poudarja pomembnost medpodročnega sodelovanja, ki je ključno za zagotavljanje dobrobiti vseh udeleženih. Na podlagi dokumenta se taborniki tudi v družbi zavzemamo za zastopanost pravic varnega prostora za vse, pri čemer prepoznavamo Zakon o psihoterapiji kot enega ključnih, ki lahko pripomore k zagotavljanju tako preventive kot kurative duševnega zdravja v Sloveniji.
Pozdravljamo prizadevanja zakonodajalcev za izboljšanje dostopa do storitev psihoterapije, vendar menimo, da moramo pri tem stremeti k trajnim rešitvam, ki bodo v celoti naslovile potrebe najbolj ranljivih skupin, vključno z otroki, mladostniki, starejšimi in socialno ogroženimi.
Predlagamo, da zakonodaja, ki ureja področje psihoterapije, predvidi naslednje ukrepe:
- Dostopnost psihoterapije za vse otroke in mladostnike. Psihoterapija mora biti dostopna vsem otrokom in mladim, ne glede na njihov socialni ali ekonomski položaj. Zavedamo se, da je duševno zdravje ključnega pomena za zdravo odraščanje, zato bi moral biti takojšen dostop do psihoterapevtskih storitev (tudi preventivnih) omogočen vsem, ne glede na to, kje se ta storitev izvaja – spodbujamo interdisciplinarni dostop različnih strokovnjakov (kliničnih psihologov, psihiatrov, psihoterapevtov, socialnih delavcev …), ki bodo pripomogli h krajšanju in odpravi čakalnih vrst.
- Brezplačna psihoterapija za socialno ogrožene. Posebno pozornost je potrebno nameniti otrokom in mladim iz socialno ogroženih družin, ki zaradi finančnih omejitev pogosto nimajo dostopa do potrebne pomoči. Predlagamo, da se za te skupine zagotovi brezplačna psihoterapija, kar bi pomembno pripomoglo k zmanjševanju neenakosti in omogočilo vsem otrokom in mladim enake možnosti za zdravo življenje.
- Zaposlovanje psihoterapevtov v nevladnih organizacijah. Pomembno je, da zakon omogoča tudi zaposlovanje psihoterapevtov kot poklic v nevladnih organizacijah. Te organizacije igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju preventive in podpore duševnemu zdravju v skupnosti, zato je nujno, da imajo možnost zaposlovati strokovnjake, ki bodo lahko neposredno in učinkovito pomagali najranljivejšim, s čimer bosta psihoterapija ter psihosocialna pomoč lahko dostopni tudi otrokom in mladostnikom brezplačno.
- Povečanje sredstev za podporo duševnemu zdravju. Država mora zagotoviti zadostna finančna sredstva za izvajanje teh ukrepov, kar vključuje povečanje sredstev za zaposlovanje dodatnih strokovnjakov na področju duševnega zdravja in izboljšanje dostopnosti teh storitev po vsej Sloveniji, tudi na ruralnih območjih (ne glede na to, ali se storitev izvaja v sklopu zdravstvenega, socialnega, izobraževalnega ali nevladnega sektorja).
Ob tem spodbujamo vse državljane, da pregledajo osnutek zakona in podajo svoje pripombe, Zveza tabornikov Slovenije bo to storila. Verjamemo, da bodo ti predlogi prispevali k boljšemu duševnemu zdravju otrok in mladih ter krepitvi naše skupnosti kot celote. Zveza tabornikov Slovenije je pripravljena sodelovati z vsemi relevantnimi deležniki pri pripravi in izvajanju teh rešitev, saj verjamemo, da lahko le skupaj zagotovimo boljšo prihodnost in varno okolje za vse.
Neža Marija Slosar,
načelnica za odnose Zveze tabornikov Slovenije z javnostmi
neza.slosar@taborniki.si;
040 727 430